Albania

Albania: Line-up for 54 “Festivali i Kënges” final decided!

The second semi-final of the Albanian Song Festival “Festivali I Kënges” has just finished and the finalists have been revealed!

After two semi-finals, the professional jury panel have decided the acts that will be performing at tomorrow’s final live from Tirana:

 1. Adrian Lulgjuraj – Jeto dhe ëndërro
 2. Sigi Bastri – Engjëll i lirë
 3. Dilan Reka – Buzëqesh
 4. Luiz Ejlli – Pa mbarim
 5. Nilsa Hysi – Asaj
 6. Erga Halilaj – Monolog
 7. Florent Abrashi – Të ndjek çdo hap
 8. Teuta Kurti – Në sytë e mi
 9. Kozma Dushi – Një kafe
 10. Aslajdon Zaimaj – Merrmë që sot
 11. Egert Pano – Mos ik
 12. Kristi Popa – Ajo çfarë ndjej
 13. Rezarta Smaja & Klodian Kaçani – Dashuri në përjetësi
 14. Jozefina Simoni – Një det me ty
 15. Genc Tukiçi – Sa të dashuroj
 16. Evans Rama – Flakë
 17. Besa Krasniqi – Liroje zemrën
 18. Enxhi Nasufi – Infinit
 19. Flaka Krelani – S’je për mu
 20. Renis Gjoka – Ato që s’ti them dot
 21. Lindi Islami – Për një mrekulli
 22. Eneda Tarifa – Përrallë

albania_16-banner-you

The 54 “”Festivali i Kënges” Grand Final will be held tomorrow night at around 21.00 CET  live from Tirana’s Palace of Congresses. As in previous FiK editions, only the professional jury will be in charge of deciding the winner and Albanian representative for Eurovision 2016.

Who do you want to represent Albania in Stockholm?

5 Comments

5 Comments

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  To Top
  X